Організація методичної роботи з педагогами в позашкільних навчальних закладах

23.04.2015 23:43

 

Відділ освіти Долинської РДА

Долинська районна Станція юних техніків

 

Серія „Бібліотечка позашкільного закладу”

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація методичної роботи     з педагогами в позашкільних навчальних закладах

 

 

 

Методичні рекомендації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідальні за випуск:       Василь Дранчук, директор Івано-Франківського обласного Центру науково-технічної творчості учнівської молоді

Розробник:                            Ярослава Косар, завідувач методичного відділу Долинської районної Станції юних техніків

Коректор:                              Руслана Лобода, методист Івано-Франківського обласного Центру науково-технічної творчості учнівської молоді

Комп’ютерна верстка:          Любомир Зубрей, керівник гуртків „Інформатика” Долинської райСЮТ

 

 

 

Адреса:

Долинська районна Станція юних техніків

77500, м. Долина,

вул. Котляревського, 9

Івано-Франківська область

тел. 2-87-09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

виховного процесу.

На змінних стендах розміщують цікаві статті з педагогічних та фахових методичних журналів, нові педагогічні книги, цікаві посібники, методичні рекомендації, накази Міністерства освіти, адреси і провідні ідеї передового педагогічного досвіду країни, області, району, новинки педагогічної науки, рекомендації щодо ознайомлення з журнальними статтями, психолого-педагогічною літературою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Освіта XXI століття зумовлює необхідність докорінного переосмислення актуалізації змісту, створення проектно-життєвого простору, спрямованого на розвиток і саморозвиток компетентної, конкурентоспроможної особистості, яка вміє творчо розв'язувати проблеми, прагне змінити на краще своє життя й життя своєї країни.

Вирішення цих завдань покладається на позашкільні навчальні заклади, які створюють сприятливі умови для врахування індивідуальних особливостей, інтересів і потреб гуртківців, для формування у школярів, орієнтації на той чи інший вид майбутньої професійної діяльності.

Під цим полем зору роль керівника гуртка полягає не лише в тому, щоб забезпечити трансляцію знань, але й бути провідником ідей державотворення і демократичних змін. Домінантною стає підготовка педагога, який повинен уміти творчо працювати в умовах вибору педагогічної позиції, технології, посібників, змісту, форм навчання тощо. Реалії сьогодення вимагають і нових підходів до роботи з педагогами, організації та проведення методичної (науково - методичної) роботи. Практичним вирішенням таких завдань є безумовне здійснення планування всіх рівнів науково-методичної роботи на діагностичній основі; перенесення акценту в змісті науково-методичної роботи на особистісно зорієнтований підхід до зростання професійної майстерності педагогів; використання інноваційних форм методичної роботи, модернізація поширених традиційних форм та їх гармонійне, вміле поєднання; здійснення моніторингу ефективності методичної роботи

 

1

в ПНЗ; постійне підвищення наукового, фахового та методичного рівнів керівників гуртків шляхом самоосвіти.

Важливою формою підвищення наукового, фахового та методичного рівня керівників гуртків є самоосвіта. У процесі самоосвіти він вивчає нову літературу з педагогіки, психології, методики викладання навчальної дисципліни, матеріали передового педагогічного досвіду, педагогічні та методичні журнали, збірники.

Одним із видів самостійної діяльності керівника гуртка є робота над методичною темою, яка повинна відповідати тій проблемі, над якою працює заклад. Результати роботи над методичною темою керівник гуртка оформляє як реферат чи доповідь, з якими виступає на засіданні методичного об'єднання чи творчої групи, або на науково-практичній конференції.

Індивідуальні консультації для керівників гуртків.

В організації індивідуальних консультацій з керівниками гуртків потрібно виходити з практичних потреб закладу і кожного керівника гуртка зокрема. Починати дану роботу потрібно із виявлення керівників гуртків, які потребують консультацій з тих чи інших питань. Потрібну інформацію директор, методист можуть одержати з різних джерел: відвідування занять, виховних занять, бесіда з керівником гуртків, перевірка плану, журналу планування та обліку роботи, зошитів гуртківців та ін.

Разом з керівником гуртків керівники закладу виявляють недоліки в навчально-виховній роботі керівника гуртків, продумують заходи щодо їх усунення. Під час індивідуальних консультацій керівнику гуртків

 

2

практичної допомоги керівникам гуртків у формуванні їх педагогічної майстерності; координація методичної роботи; пропаганда досягнень психолого-педагогічної науки і передового педагогічного досвіду роботи керівників гуртків.

Керівництво роботою методичного кабінету може здійснювати рада кабінету, обрана з методиста, досвідчених керівників гуртків. Рада методичного кабінету організовує роботу для стажування молодих керівників гуртків, координує діяльність методичних об'єднань, допомагає керівникам гуртків у проведенні методичних заходів, організовує і проводить виставку нових наочних посібників, знайомить учителів з новинками психолого-педагогічної літератури, з передовим педагогічним досвідом тощо.

У методичному кабінеті зосереджено такі матеріали: документація шкільних, міжшкільних методоб'єднань, зразки кращих конспектів уроків, сценаріїв виховних заходів (бесід, диспутів, вечорів, КВК), планування виховної роботи, матеріали передового педагогічного досвіду, творчі звіти вчителів, накази Міністерства освіти, управління освіти, відділу освіти, методичні рекомендації, педагогічні журнали і газети, методична література, тексти доповідей, прочитаних на засіданнях методоб'єднань, педагогічних читаннях, конференціях, зразки дидактичного матеріалу, наочних посібників.

На допомогу керівникам гуртків у методкабінеті створюють анотований тематичний каталог наявної літератури, підручників, посібників, картотеку журнальних і газетних статей, періодично організовують педагогічні виставки з актуальних питань навчально-

 

11

одержали рекомендації за наслідками атестації;               7) організація роботи методичного кабінету закладу; розробка проблеми, над якою працює заклад.

План роботи методичної ради голова погоджує з директором закладу.

Ініціативні групи. Вони утворюються на час проведення великих методичних заходів (педагогічної ради, педагогічних читань, конференцій тощо). Зміст роботи ініціативної групи педагогів полягає у вивченні стану конкретної проблеми навчально-виховної та методичної роботи, узагальненні думок та виробленні рекомендацій, підготовці проекту рішень, а в ході проведення самих заходів — в організації дискусії.

Мозковий штурм, методичний ринг. Вони організовуються з метою термінового розв'язання складної навчально-методичної проблеми. Особливістю: його є максимальна концентрація уваги педагогів на даній проблемі, активна участь всіх учасників в її обговоренні.

Методичний фестиваль — це колективна форма пропаганди передового педагогічного досвіду, це разовий багатоплановий захід, сценарій якого залежить від мети проведення, рівня підготовленості педагогічних та методичних працівників.

Педагогічний КВК. Він проводиться за традиційним сценарієм на педагогічну тематику сприяє активізації масових і індивідуальних форм методичної роботи, особливо в період підготовчої роботи.

Методичний кабінет закладу. Важливу роль в підвищенні загального, фахового і методичного рівня керівників гуртків відіграє методичний кабінет. Основними завданнями методичного кабінету є: надання

 

10

дають конкретні поради з тих чи інших питань, рекомендують опрацювати відповідні журнальні статті, методичні посібники або методичні розробки занять.

Повторне відвідування занять керівників гуртків, проведення зрізів, усного опитування гуртківців дають змогу з'ясувати ефективність індивідуальних консультацій для керівника гуртків.

Методичні об'єднання керівників гуртків. При наявності в закладі не менше 5 керівників гуртків одного і того ж профілю створюються методичні об'єднання.

Загальне керівництво методичною роботою в закладі здійснює директор, а безпосередньо організовує методист. Керівниками методичних об'єднань обирають кращих, досвідчених керівників гуртків.

Засідання методичних об'єднань проводиться, як правило, два рази на семестр. На цих засіданнях вивчають і обговорюють директивні документи уряду, Міністерства освіти з питань удосконалення навчально-виховного процесу, заслуховують доповіді з актуальних питань навчання і виховання гуртківців, відвідують і аналізують навчальні заняття, виховні заходи, роблять огляд новинок літератури з педагогіки, психології, методик викладання навчальних дисциплін, аналізують навчальні програми, підручники, посібники, методичні рекомендації, дидактичний матеріал; виготовляють наочні посібники; аналізують якість знань, умінь і навичок гуртківців, їх вихованість; проводять моделювання навчальних занять, дискусії, розв'язання педагогічних завдань і ситуацій тощо.

Відкриті заняття, виховні заходи можуть проводитися як в день засідання методоб'єднань, так і напередодні. Доцільно, щоб відкрите заняття і доповідь

 

3

на засідання методоб'єднання проводив один й той же керівник гуртків. Це дає змогу показати, як він вирішує дану проблему на занятті, а в доповіді узагальнити власний досвід. Робота методоб'єднань не обмежується лише проведенням засідань. У період між засіданнями проводяться методичні тижні, дні творчих занять, індивідуальні консультації для молодих керівників гуртків, а також для тих керівників, які одержали рекомендації за результатами атестації, бесіди за круглим столом, педагогічні консультації для батьків, вивчається і впроваджується керівниками гуртків передовий педагогічний досвід.

Форма планування роботи методичного об'єднання довільна. При плануванні потрібно враховувати конкретні умови кожного закладу: досвід роботи керівників гуртків, їх здібності, інтереси, підсумки успішності гуртківців з даної дисципліни.

Школа передового педагогічного досвіду.

Школа передового педагогічного досвіду сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників, впровадженню передового педагогічного досвіду. Створюється вона за пропозицією педагогічної ради закладу, райметодкабінету, обласного інституту післядипломної освіти.

Керівником школи передового педагогічного досвіду є особа, досвід роботи якої схвалений і рекомендований для впровадження, або досвідчений керівник гуртків. Слухачі школи (5-10 чол.) передового педагогічного досвіду працюють за планом, складеним керівником школи з допомогою працівників райметодкабінету, обласного інституту післядипломної освіти, з періодичністю одне заняття на місяць.

 

4

Окремі питання методичних оперативок передбачаються в річному плані роботи школи, в планах роботи методичних об'єднань.

На методичні оперативки виносяться питання, які не можливо передбачити заздалегідь, з якими потрібно оперативно ознайомити керівників гуртків: цікава стаття в педагогічному журналі, новий наказ Міністерства освіти чи управління освіти, відділу освіти, новий методичний прийом чи наочний посібник, який заслуговує на увагу. Періодичність проведення методичних оперативок диктується практичною необхідністю. Проводить їх, в основному, методист.

Методична рада закладу. До складу методичної ради входять керівники методоб'єднань, шкіл передового педагогічного досвіду, творчих груп, найбільш досвідчені керівники-гуртків, керівники гуртків-новатори.

У зміст роботи методичної ради закладу повинно бути: 1) визначення основних напрямків діяльності методоб'єднань, школи передового педагогічного досвіду, творчих груп; 2) організація і проведення педагогічних читань, розробка тематики виступів на них, рецензування доповідей, розробка проекту рекомендацій педагогічних читань; 3) вивчення, узагальнення і впровадження передового педагогічного досвіду, досягнень психолого-педагогічної науки в практику роботи закладу; 4) розробка тематики і програм семінарів, практикумів для педагогічних працівників; 5) випуск методичних бюлетенів про передовий педагогічний досвід, про новини педагогічної і методичної літератури; 6) проведення консультацій для молодих керівників гуртків, керівників гуртків, які

 

9

посібників, дидактичного матеріалу, творчих робіт гуртківців. Завершує методичний тиждень підсумкова конференція.

Відкриті заняття. Ця форма методичної роботи дає можливість показати особливості використання керівником гуртків форм, методів і прийомів роботи на занятті, розв'язання окремих педагогічних проблем (здійснення навчальної роботи на занятті, реалізація індивідуального і диференційованого підходу до гуртківців, активізація пізнавальної діяльності).

Відкриті заняття — це спеціально підготовлені заняття, які проводять як керівники гуртків-методисти, так і молоді керівники гуртків. Це не просто методично правильно проведене заняття, а своєрідний взірець з виразним почерком вчителя-майстра, наочно втіленими сучасними прийомами навчання.

Спостереження відкритих занять допомагає заглянути в творчу лабораторію керівника гуртків.

Методичні оперативки. Завдання методичних оперативок (оперативних нарад) — підвищення наукового рівня педагогічної роботи, попередження можливих помилок, виправлення допущених недоліків в роботі. Змістом їх роботи є ознайомлення керівників гуртків з новими досягненнями в педагогіці, психології, методиках викладання, з передовим педагогічним досвідом, з новими наказами, методичними листами Міністерства освіти.

Методичні оперативки не повинні займати багато часу. Вони можуть проводитися до занять, на перервах, після занять як з усіма керівниками гуртків, так і з окремими керівниками гуртків.

 

8

Змістом роботи школи передового педагогічного досвіду є вивчення і впровадження в практику роботи передового педагогічного досвіду, озброєння керівників гуртків умінням аналізувати чужий і власний досвід.

Основними формами роботи школи передового досвіду є: лекції, семінарські заняття, відвідування занять і позакласних занять у керівника школи передового педагогічного досвіду, співбесіди, консультації, практичні заняття, самостійна робота (опрацювання літератури, застосування слухачами окремих форм, методів, прийомів і засобів роботи), відвідування керівником школи занять у слухачів.

Робота творчих (проблемних) груп.

Творчі групи можуть працювати в системі методоб'єднань навчальних дисциплін. До складу таких груп входять теоретично підготовлені, досвідчені, творчі керівники гуртків (8-10 чол.).

Завданням творчих груп є розв'язання актуальних проблем навчально-виховного процесу (наприклад, особливості роботи за новою програмою, підручником, створення на занятті проблемних ситуацій, наукова організація праці гуртківців та інше), які є новими в педагогічній теорії і практиці, тобто робота їх носить випереджувальний характер.

У діяльності творчих груп використовуються як теоретичні, так і практичні форми роботи. До теоретичних форм відносяться вивчення навчальних програм, ознайомлення з підручниками, посібниками, з новинками психолого-педагогічної і методичної літератури, з вибором оптимальних форм, методів і прийомів навчальної діяльності на занятті.

Можуть використовуватися такі практичні форми

 

5

роботи: спільна розробка складних в методичному плані типів занять, нестандартних форм організації навчально-виховної діяльності, спостереження занять, підбір завдань, вправ та ін.

Тривалість роботи творчої групи залежить від складності тієї проблеми, над розв'язанням якої вона працює. Це може бути 1-2 роки.

Завершальною формою роботи творчої групи є розробка методичних рекомендацій щодо ефективного вирішення досліджуваної проблеми в масовій педагогічній практиці.

Постійно діючі та епізодичні семінари спрямовані на вдосконалення методичної майстерності як досвідчених, так і молодих керівників гуртків, які мають недостатній досвід роботи, на вдосконалення організаторських умінь керівників шкіл.

Епізодичні семінари зумовлені терміновою потребою в розв'язанні окремих проблем у роботі керівників гуртків, вихователів, керівників шкіл і проводяться один або два рази в рік. Тематика семінару для керівників гуртків, які одержали рекомендації за результатами атестації, визначається на основі зауважень атестаційної комісії і може бути такою: "Шляхи підвищення ефективності заняття", "Форми організації самостійної роботи гуртківців на занятті", "Індивідуалізація навчальної роботи на занятті" і ін.

Постійно діючі семінари, як правило, плануються на один рік. Періодичність занять — один раз на місяць або чверть. Тематика постійно діючих семінарів визначається тими завданнями, які ставить держава перед закладом для вдосконалення навчально-виховного процесу.

 

6

Курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Підвищенню загального, фахового і методичного рівня педагогічних працівників сприяють курси підвищення кваліфікації.

На курсах підвищення кваліфікації використовують різні форми занять: лекції, практичні та лабораторні заняття, ділові ігри, бесіди за круглим столом, спостереження та аналіз навчальних та виховних занять у кращих закладах області. У ході лекційних і практичних занять слухачів курсів знайомлять з проблемами суспільно-політичного життя країни, з найновішими досягненнями педагогіки, психології, з новими ефективними формами, методами і прийомами навчання і виховання, з передовим педагогічним досвідом роботи керівників гуртків-новаторів, педагогічних колективів закладу, з новими навчальними засобами і ТЗН, з дидактичними матеріалами.

Творчі звіти педагогів.

Така форма методичної роботи в основному використовується під час проведення атестації педагогічних працівників. На педагогічній раді керівник гуртків звітує про результати навчально-виховної роботи, ділиться своїми знахідками, методичними доробками, знайомить колег з технологією власного досвіду, роздатковим і дидактичним матеріалом, сценаріями найбільш вдалих заходів.

Тижні педагогічної майстерності — це своєрідний звіт досвідчених керівників гуртків, керівників гуртків-методистів. В програму тижня входить: проведення відкритих занять, позакласних виховних заходів майстрами педагогічної праці, виставка наочних

 

Ви можете писати тут...